Ako som sa stala neplatičom respektíve obeťou exekúcie...

Autor: Kornélia Obžerová Királyová | 4.1.2013 o 22:20 | (upravené 4.1.2013 o 22:30) Karma článku: 24,54 | Prečítané:  9967x

Exekútorov som nikdy nevnímala nejako pozitívne. Teda možno v prípadoch, keď určitých spoluobčanov cicajúcich tento štát dokázali vysťahovať z pozemkov a domov, ktoré sa rozhodli okupovať. Ja slušne vychovaný občan sa naozaj snažím všetky povinnosti si plniť tak ako treba. Jednoducho mám rada zaplatené účty. A predsa... Jedného dňa aj mňa prekvapila poštárka s čudnou obálkou, kde odosielateľom bol exekučný úrad. Samozrejme hneď som lovila v pamäti, čo som tak asi nezaplatila, ale naozaj ma vôbec nič nenapadalo. Po otvorení obálky a prečítaní úžasného textu som veru nebola o nič múdrejšia. A to sa  považujem za vcelku vzdelaného človeka. Bolo mi jasné, že najjednoduchšie, hoci trošku nákladnejšie bude len zavolať na uvedené telefónne čísla.

Po niekoľkých pokusoch sa mi podarilo dovolať akejsi asistentke, ktorá mi vysvetlila, že ide o nezaplatenú daň za byt vo výške 16€. Našťastie pri mojej pohodlnosti platby riešim cez internetbanking a tak hneď sadám k PC a hľadám či mi naozaj táto platba unikla a ja som si vyrobila problémy vo výške najmenej 120€. Prehľadávam platby a neuveriteľne si vydýchnem, keď zistím, že platba bola uhradená, bohužiaľ s nesprávne zadaným variabilným symbolom. Volám teda späť exekútorovi, respektíve milej asistentke, exekútor je predsa zaneprázdnený. Oznamujem jej, že sa stala chyba, sumu som ja uhradila a k exekúcii vôbec nemalo dôjsť. Ona zjavne nepočúva a hovorí mi, že keď som už tých 16€ zaplatila mestu, tak už stačí len tých 120€ zaplatiť im...a ja jej ešte raz trpezlivo vysvetľujem, že im nič nezaplatím, pretože nemajú nárok. Konečne trochu spozornie a keď ma už pochopí, povie, že keď teda došlo k omylu, tak asi exekúciu stiahnu. Asi?

Volám pre istotu aj na mestský úrad, snažím sa im vysvetliť situáciu. Samozrejme, aj tu sa ma  hneď snažia odbiť, že si to mám riešiť s exekútorom, oni už do toho nijako zasiahnuť nemôžu.

Pošlem mail pre istotu exekútorovi, nech to poriadne preveria, na čo mi odpíše, že si mám byť istá, že to poriadne preveria. To bola posledná správa od exekútora. Vo februári 2012.

Navštívim mestský úrad, s dokladom o zaplatení. Ospravedlnia sa a oznámia mi, že stiahnu podanie. Stiahli ho vo februári 2012.

Keďže skúsenosti a život ukazujú, že v tomto štáte je možné aj nemožné, a to viac v negatívnom slova zmysle, pre istotu poslúchnem radu právnika a pošlem námietky voči exekúcii.

A čuduj sa v novembri 2012 obdržím zo súdu oznámenie, že mojím námietkam bolo vyhovené.

Je január 2013 a stále mám blokovaný účet exekútorom, hoci daň som zaplatila, mesto podanie stiahlo, námietkam bolo vyhovené, som dlžník, som neplatič.

Chápem, že mesto šetrí a platobné výmery na daň roznášajú dobrovoľníci, prečo by teda nemohli roznášať aj upomienku? určite ich je o dosť menej ako je platobných výmerov. V mojom prípade by to teda určite pomohlo, mala by som šancu prísť na svoj omyl pri VS. Takto peniaze síce na účte mesta, ale ja v problémoch.

Ako je možné, že vám exekútor vie v priebehu pár dní zablokovať účet, ale je úplne v poriadku, keď táto blokácia trvá už pomaly rok, hoci neoprávnene?!A v očiach bankových inštitúcií vystupujem ako dlžník, neplatič.

Kde to žijeme? A kde sú naše práva?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?