Bacil na pracovisku

Autor: Kornélia Obžerová Királyová | 18.1.2013 o 16:23 | Karma článku: 8,77 | Prečítané:  1122x

Jedna z vecí, ktoré dokážu znepríjemniť život jednotlivca na pracovisku je infiltrovanie bacila do kolektívu. Bacil intriganus alebo jeho mutant bacil mobbingus sú pre kolektív veľmi nebezpečné, ba priam škodlivé. Následky sa bohužiaľ neprejavujú na bacilonosičoch, ale na jeho obetiach.

 

Pramene pôvodcu nákazy

Najčastejším zdrojom nákazy je samotný bacilonosič, človek málo alebo extrémne sebavedomý, s nedostatočnými schopnosťami pre výkon svojho povolania, ktoré zakrýva poukazovaním na chyby iných. Takýto človek je obyčajne egocentrik s výrazne manipulátorskými sklonmi.

Cesta prenosu

Najprv si nájde živnú pôdu v menej imúnnych spolupracovníkoch a rozšíri rady bacilonosičov. Najčastejší prenos je suchou cestou, z úst do ucha, respektíve do viacerých uší, pohľadom, poukazovaním, zdvíhaním ukazováka a iné. Napríklad zazeraním, potom  pošepky, potichučky, neskôr sa intenzita zvuku zvyšuje do hlasného prekrikovania, nadávania.

Cieľová skupina

Najčastejšími obeťami bacila intriganus a bacila mobbingus sú ľudia nadpriemerní, s vysokou tvorivosťou, pevnými etickými zásadami, ľudia, ktorí sa nezúčastňujú na deštrukcii kolektívu. Pre ostatných sú provokáciou a vyvolávajú obavy z konkurencie.

Príznaky

 

  • Bacilonosič spolu so svojimi druhmi, ktorých si podmanil, neustále útočí voči svojej obeti, napríklad robením si žartov, posmešných poznámok a pod.
  • Bacilonosiči ignorujú svoju obeť, nezdieľajú respektíve odopierajú dôležité informácie v snahe znemožniť ho ako osobnosť.
  • Obeť bacilonosičov je neustále cieľom ich pozornosti, rozširujú fámy o svojej obeti, klebety, zosmiešňujú ju.
  • Narážky na výzor, hlas, účes, oblečenie, postavu obete a kritika každej chybičky sú na dennom poriadku
  • Neustála kritika práce iných, pod heslom „všetci sú zlí, len ja som ten najlepší“ alebo „kto je lepší ako ja?“

 

Následky

Infiltrovanie bacila intriganus a bacila mobbingus škodí firme, respektíve akémukoľvek kolektívu kde sa vyskytne, zhoršuje sa psychosociálne prostredie v celej firme, pretože sa takýto výskyt bacilov netýka len uzatvorenej skupiny, ale skôr či neskôr ju pocítia aj ostatní pracovníci, čo vedie k zvýšenej fluktuácii na pracovisku, nedostatku motivácie zamestnancov.

Pre samotnú obeť bacilov je vysoko škodlivý.

Psychické následky – človek začína pochybovať sám o sebe, o svojich schopnostiach. Je pod neustálym tlakom, následkom čoho sa môžu vyskytnúť depresie, nespavosť, nechutenstvo.

Fyzické následky – poruchy srdca a krvného obehu, bolesti hlavy, chrbtice a pod. Ani cez víkend nemiznú tieto príznaky. Keď to človek nevydrží, obyčajne odchádza z firmy, v ktorej zostávajú len priemerní a podpriemerní bacilonosiči, kým dobrí a tvoriví pracovníci sú prinútení firmu opustiť.

Liečba

Aká je teda ochrana pred bacilmi?  Čo môže urobiť obeť, jej kolegovia alebo priamo zamestnávateľ?

Všetci pracovníci by mali byť informovaní v rámci internej komunikácie, že takéto roznášanie bacilov nie je žiadúce a mali by byť jasne vyjadrené dôsledky pre bacilonosičov, ak budú svojimi bacilmi ďalej útočiť na obeť.

Čo môžeme poradiť obetiam týchto bacilov?

Buďte aktívni! Nedajte sa, nenechajte sa zatlačiť do kúta.

Skúste zistiť kde je problém a uzavrieť s bacilonosičom dohodu.

Zverte sa osobe, ktorá vás dobre pozná, je  nad vecou a posúdi veci objektívne.

Ak je nakazený aj váš šéf, kontaktujte jeho šéfa, hovorte o probléme a škodlivosti bacilov.

Niekedy žiaľ pomôže len zmeniť miesto.

Veľa síl a hlavne buďte zdraví a nenechajte sa otráviť bacilmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?