Hľadáte si prácu?

Autor: Kornélia Obžerová Királyová | 21.3.2013 o 9:30 | Karma článku: 6,88 | Prečítané:  848x

Ak ste jedným z tých, ktorí nepracujú ale chceli by, prípadne uvažujú o zmene zamestnania, určite sledujete ponuky práce, ktoré by vám vyhovovali.  Keď sa bližšie pozriete na inzerované ponuky, často sa stretnete okrem iného aj s osobnostnými požiadavkami na zamestnanca.

Sú to napríklad:

 

  • Pozitívny prístup,
  • ambicióznosť,
  • komunikatívnosť,
  • príjemné nenútené vystupovanie,
  • dobré prezentačné schopnosti,
  • vysoké pracovné nasadenie,
  • vytrvalosť a samostatnosť.

 

Toto sú najčastejšie požiadavky, hoci sa s nimi stretnete v najrôznejších synonymických obmenách. Možno ste našli tú svoju vytúženú ponuku a vo veľkej nádeji zašlete svoje podklady, prejdete výberovým konaním v niekoľkých kolách a vyjdete z výberového procesu ako najúspešnejší kandidát. Tešíte sa, že sa budete môcť realizovať v tom, v čom ste dobrý, čo vás baví, napĺňa. To je dôvod, prečo nakoniec akceptujete aj nižšiu mzdu, ako boli vaše pôvodné očakávania. Zamestnávateľ by chcel mať totiž v jednej osobe človeka, ktorý dokáže pomaly aj sám vyletieť do vesmíru, ale adekvátnu mzdu žiaľ nie je schopný poskytnúť. Nežijete v hlavnom meste, tak čo by ste chceli. A potom, ešte je aj tá kríza.

Práca vás baví a tak vás pohltí. Keďže ste ambiciózny, komunikatívny, máte pozitívny prístup, dobré prezentačné schopnosti, vysoké pracovné nasadenie, vytrvalosť a dokonca ste samostatný - hľadáte nové spôsoby, nové riešenia. Využijete svoje osobnostné predpoklady na základe ktorých si vás zamestnávateľ vybral a s pozitívnym prístupom predostriete zamestnávateľovi, samozrejme využijúc svoju komunikatívnosť a dobré prezentačné schopnosti svoj ambiciózny projekt a možnosti jeho realizácie v praxi. Upozorňujem, že pri tvorení daného projektu, ste pracovali samostatne a vytrvalo, s vysokým pracovným nasadením, dokonca ste na ňom pracovali v rámci svojho voľného času, dávno po skončení pracovnej doby - čiže vytrvalo - možno dni, možno týždne. Pri prezentácii daného projektu, ale nielen pri ňom, pri akejkoľvek komunikácii so zamestnávateľom aj s klientmi vystupujete nenútene, je vám totiž takéto vystupovanie najprirodzenejšie. A čo na to zamestnávateľ?

Zamestnávateľ je najprv nadšený, je v úžase. Pochváli vás, ocení vašu snahu. Po pár dňoch, keď zistí, že ten projekt naozaj môže aj fungovať a vy to s jeho realizáciou myslíte vážne, vás stopne. Vraj treba dať tomu systém a tak vymyslí riešenie, ktoré je nerealizovateľné a všetko sa vráti do starých koľají. Zabehaných. A vy pochopíte, že v skutočnosti, zamestnávateľ potrebuje len výkonného zamestnanca, ktorého pozitívny prístup spočíva, len v pozitívnom prístupe k projektom, príkazom a nariadeniam zamestnávateľa, ambicióznosť je len slovo, ktoré sa do inzerátu hodilo, lebo ho tam píšu všetci, komunikatívnosť je fajn, len pokiaľ obhajujete príkazy a nariadenia vedenia podniku, nenútené vystupovanie je len fráza, pretože, keby ste sa tvárili nenútene k šéfovi, už by ste dávno boli opäť bez práce. Samostatnosť? Bože chráň, načo by vám bol potom šéf?  A tak možno jediné, čo využijete budú dobré prezentačné schopnosti, ktoré budete potrebovať, pokiaľ presviedčate klientov a vysoké pracovné nasadenie - na byrokratickú prácu, ktorú od vás bude váš šéf vyžadovať. Keď to  zhrniem, v podstate zamestnávateľ hľadá len človeka, ktorý dokáže vykonať, to čo od neho šéf vyžaduje, len žiadne aktivity navyše, aby neohrozil náhodou jeho pozíciu, hľadá človeka, ktorý bude doslova držať hubu a krok, bez akéhokoľvek vlastného názoru, najideálnejšie je, keď sa dokáže ihneď stotožniť s názormi svojho šéfa, nech sú akékoľvek a strhnúť na svoju stranu aj ďalších väčšinou oponujúcich spolupracovníkov. Ešte sa chcete realizovať u nejakého zamestnávateľa? Urobte, čo treba, zarobte si a realizujte sa tam, kde to má skutočne zmysel. Ak samozrejme nepracujte vo svojom vlastnom biznise, to by už bola ale iná kapitola.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?