Ako nám umožnili cestovať v čase...

Autor: Kornélia Obžerová Királyová | 5.8.2013 o 9:30 | Karma článku: 7,84 | Prečítané:  857x

Historické mesto s názvom Banská Štiavnica vám mnohým určite netreba nijako predstavovať. Keď však zmienim malú obec Hodruša-Hámre, respektíve Banská Hodruša, vybaví sa vám niečo? Mnohí obec poznajú ako jednu z najdlhších obcí na Slovensku. Tí čo cez ňu mali tú česť ísť toho roku, tak sa im možno vybaví tá strastiplná deravá cesta, ktorá nemá konca. Ale myslím, že málokto naozaj vie, aká čarovná je táto dedinka a akú úžasnú históriu v sebe skrýva, rovnako bohatú ako samotná Banská Štiavnica, keďže dlhé roky bola vlastne predmestím tohoto historického mesta.

A aké skvelé dielo môže vzniknúť, prospešné pre nás všetkých sme mali tú česť sa presvedčiť dňa 26.7.2013, na krste knižnej publikácie "Cestujeme v čase - Banská Hodruša". Vydaná vďaka Občianskemu združeniu Kerling, obci Hodruša- Hámre, nadácie Ekopolis a autorskému kolektívu.

Knižnej preto, že ide o prvý náučný internetový chodník na Slovensku. To znamená, že keď sa prejdete daným chodníčkom po Banskej Hodruši, nájdete stĺpiky na ktorých si oscanujete kód a dozviete sa o danom konkrétnom  mieste množstvo zaujímavých informácií. Samozrejme sa vyžaduje mať prístup na internet v mobile. No a pre nás, čo predsa len uprednosňujeme knižnú verziu..je už k dispozícii aj takáto. Úprimne povedané v malej brožúrke sa dozviete veľa informácií a zaujímavostí, o ktorých určite netušia ani mnohí miestni obyvatelia. Dozviete sa tak o živote obyčajných ľudí  žijúcich v domčekoch akoby rozsypaných po kopcoch aj o živote veľkomožných pánov žijúcich v blízkosti cesty, o radostiach i strastiach  aj o vývoji baníctva a jeho vplyve na život obyvateľov.

Ak sa chystáte do danej lokality, zastavte sa na chvíľku, urobte si krásny výletík, prechádzku chodníčkami tejto čarovnej obce, ktorá má také bohaté banícke dejiny a vlastne je to do dnešných čias obec, kde baníctvo naďalej píše svoju históriu a to ťažením zlatej rudy. Vedeli ste?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?