A už nemáme ani lieky?

Autor: Kornélia Obžerová Királyová | 18.9.2013 o 13:10 | Karma článku: 10,24 | Prečítané:  942x

Situácia v zdravotníctve sa nijako nezlepšuje. Nechcem kritizovať ani sestry ani lekárov, chyba je niekde inde. Podľa mňa v systéme  akým zdravotníctvo u nás funguje a kompetentní stále riešia a prinášajú nič neriešiace návrhy.

Keď som išla do lekárne vybrať si recepty, lekárnička mi na jeden pekne všetko vydala a k druhému sa vyjadrila, že nemajú a ani sa nedá objednať. Opýtala som sa, či pomôže, keď si dám predpísať u lekárky niečo iné, na čo som dostala odpoveď, že veľmi nie, lebo s celou skupinou liečiv je problém. Poradila mi len toľko, nech skúsim obísť ďalšie lekárne, ak náhodou majú v zásobe, tak mi vydajú. Išla som teda do lekárne číslo dva, kde bola pani magistra veľmi milá a povedala, že mi ho skúsi objednať, ale obáva sa, že to bude problém.  Mám sa zastaviť o nejaké dva dni a uvidíme. No poviem  vám som z toho zhrozená, najmä preto, že nejde o lieky, ktoré mám užívať týždeň, ale naozaj dlhodobo, ostáva mi len sadnúť k telefónu a obvolávať lekárne, kde majú a prosiť ich, nech mi odložia. Ako je to možné, že u nás chýbajú v lekárňach životne dôležité liečivá?

V lekárni mi pani magistra povedala, že je to tým, že sa lieky vyvážajú do zahraničia a našim pacientom potom chýbajú, tak som potom  bližšie pátrala a naozaj je to tak.

Dlhodobo je problém na trhu s liekmi ako napríklad Lyrica, Inspra, Micardis či Clexane. Všetky sa používajú pri ťažkých diagnózach a pre mnohé nie sú ani generické náhrady. Lyrica sa používa na liečbu bolesti, na liečbu epilepsie aj úzkostnej poruchy či nadmernej vyčerpanosti alebo porúch spánku, Insprou sa lieči srdcové zlyhávanie a pomáha aj pacientom po infarkte, Micardis sa používa pri vysokom krvnom tlaku a Clexane zabraňuje tvorbe krvných zrazenín rovnako ako fraxiparín. V lekárňach chýbajú aj niektoré onkologické lieky.

Ak nezoženiem svoj liek, môžem sa obrátiť na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, či Ministerstvo zdravotníctva, ale neviem, či mi pomôžu, hmm. Keďže tento problém tu trvá ešte od čias ministrovania pána Uhliarika a stále sa nič nepohlo k lepšiemu. Nebývam vo veľkom meste a práve malé lekárne v menších mestách majú problém sa k týmto tak veľmi žiadaným liečivám dostať, ako ma informovala pani Magistra z lekárne.

Spoločnosti lieky vyrábajú a dodávajú na trh, žiaľ končia v lekárňach v zahraničí, kde z nich je väčší zisk. A slovenský pacient je zas len chudák, ktorý ešte aj o životne dôležité lieky musí chodí žobrať a prosiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?